Какво означава ходжа?

мн. хо̀джи, м. Мюсюлмански свещеник.

Енвер Ходжа
Енвер Халил Ходжа (на албански: Enver Halil Hoxha) е албански политик, дългогодишен партиен и държавен ръководител на Албания. Заемал е длъжностите първи секретар на Албанската комунистическа партия (Албанска партия на труда от 1948 г.) в периода 1941 – 1985 г., министър-председател на Албания (1944 – 1954), министър на външните работи на Албания (1946 – 1953). Генерал. Женен е за Неджмие Ходжа – секретар на Женската лига на Албания. При управлението на Енвер Ходжа 200 хиляди албанци изчезват завинаги в затворите и трудовите лагери. Подлага на гонения хора с опозиционни възгледи, забранява свободното изповядване на религия и превръща Албания в атеистична република
Енвер Ходжа

Неджмие Ходжа
Неджмие Ходжа (на албански: Nexhmije Hoxha) е албански политик, член на Албанската комунистическа партия (АКП), жена на дългогодишния албански политически и държавен лидер Енвер Ходжа.
Неджмие Ходжа

Настрадин Ходжа
Настрадин Ходжа (на турски: Nasreddin Hoca, на османски турски: نصر الدين خواجه, на персийски: خواجه نصرالدین‎, на арабски: نصرالدین جحا‎, на албански: Nastradin Hoxha, на босненски: Nasruddin Hodža) е персонаж от фолклора на Ислямския свят от Арабия до Централна Азия, герой на голям брой хумористични разкази и сатирични анекдоти. Разказите за Настрадин Ходжа се срещат в албанския, арабския, арменския, азерския, бенгалския, хинди, урду, босненския, българския, гръцкия, италианския, пущунския, персийския, румънския, сръбския и разбира се турския традиционен фолклор. Съществуват множество твърдения за реалното съществуване на Настрадин и дори археологически свидетелства от конкретни места, като гробницата в град Акшехир. Като цяло няма достатъчна сигурна информация и сериозни основания за определяне на времето и мястото на неговото раждане и въпросът за историчността му остава отворен. Традиция, цитирана от различна източници, смята Настрадин Ходжа за реален човек, живял през 1208 – 1284 година, родом от Хорту, село в района на Сиврихисар, живял в Акшехир, а по-късно и в Кония – по онова време столица на селджукския Румелийски султанат.През османския период Настрадин Ходжа е особено популярен в българските и гръцките земи, както и в Китай. В българското народно творчество съществува и Хитър Петър, местен аналог на литературния герой Настрадин Ходжа. Двамата често спорят, остроумничат и се надхитрят помежду си във весели истории разсмиващи хората и до днес. 1996 – 1997 г. е обявена от ЮНЕСКО за международна година на Настрадин Ходжа.
Настрадин Ходжа