Какво означава танк?

та̀нкът, та̀нка, мн. та̀нкове, (два) та̀нка, м. Закрита желязна бойна машина с вериги, която има въртяща се горна част с дуло.
прил. [[та̀нков]], та̀нкова, та̀нково, мн. та̀нкови.
Танкови войски. — Род войска, която действа с танкове.

Танк
Танкът е верижна бронирана бойна машина, предназначена за фронтови сражения и съчетаваща оперативна мобилност с тактически настъпателни и отбранителни възможности. Основно оръжие по принцип е оръдието, монтирано във въртящ се купол, допълвано от картечници, а тежката броня и високата проходимост защитават танка и екипажа му. Поради своите огромни възможности и значителната си гъвкавост в бой, танковете се смятат за ключов елемент в съвременните въоръжени сили.Скоростта е около 30 – 50 km/h по умерено тежък терен и над 70 km/h на шосе. Независимо че настоящите танкове са много бързи, сегашната тенденция е да се сведе до минимум придвижването им на собствен ход, поради големия разход на енергия. Минните полета и блатистите терени са голяма пречка за самостоятелното им придвижване. Транспортирането по въздуха се ограничава от голямото им тегло. Ето защо се предпочита доставянето на танковете до театъра на бойните действия да става по вода или с наземен (в частност железопътен) транспорт. Танковете са особено полезни при действия в пустинни области – факт, доказан от първата Война в Персийския залив (1991), както и от войната в Ирак.
Танк

ИС (танк)
Тежките танкове ИС-1 и ИС-2 са продължители съответно на тежкия танк КВ-1 и средния танк с тежка броня КВ-13 („Обект 233“). Абревиатурата ИС идва от имената на Йосиф Сталин.
ИС (танк)

Класификация на танковете
Класификацията на танковете се е променяла и развивала още от създаването на първия танк. Системите за класификация не са притежавали устойчивост поради промените в теориите за бойното им използване и бързото развитие на технологията. При един исторически преглед могат да бъдат изброени няколко различни методи на класификация на танковете в зависимост от военната доктрина, способите за бойно използване на танковете, състоянието на научно-техническата база и производствените възможности на страната-производител. На тази база са определяни и необходимите видове танкове, количественото съотношение между тях и тактико-техническите характеристики на всеки вид. Поради това класификацията на танковете се е базирала на приетата в страната организация на Въоръжените сили и не може да се каже, че е съществувала обща система, важеща за всички периоди или страни. В зависимост от приетата военна доктрина се е отдавало предпочитание на огневата мощ, бронезащитата или маневреността.