Какво означава растене?

РастенияРастения
Растенията (Plantae) са царство организми, включващо познати форми, като дървета, храсти, треви, лиани, папрати и мъхове, а според някои дефиниции и зелените водорасли. Точният брой на видовете растения е трудно да се определи, но в наши дни се смята, че съществуват 300 – 315 хиляди вида, от които основната част, 260 – 290 хиляди, са семенни растения.Характерно за тях е наличието на целулозни клетъчни стени и извличането на необходимата за жизнените им процеси енергия от слънчевата светлина чрез фотосинтеза. При този процес те използват хлорофил, разположен в хлоропласти, на който се дължи зеленият цвят на много техни части. Въпреки това някои растения са паразити и могат да не фотосинтезират или да не произвеждат значителни количества хлорофил. Също с някои изключения, растенията се характеризират с полово размножаване, модулен и неограничен растеж и редуване на поколенията. Растенията са основна част от живота на Земята. Те са източник на основната част от свободния кислород и са основен елемент на повечето екосистеми, особено на сушата. Всички животни зависят от химичната енергия, натрупана във вид на органични съединения, която растенията добиват от слънчевата светлина чрез фотосинтеза. Тази енергия животните усвояват чрез метаболизма си. Растителни продукти, като зърно, плодове и зеленчуци, са основни елементи на диетата на хората и много видове растения се култивират от тях от хилядолетия. Растенията се използват от хората и с декоративна, както и с лечебна цел. Растенията са били източник за повечето лекарства преди да стане възможно синтетичното им получаване. Науката, изследваща растенията, се нарича ботаника.

Васкуларни растенияВаскуларни растения
Васкуларните растения (Tracheophyta) (наричани също кормусни или висши) са подцарство растения, характеризиращи се с наличието на специални проводящи (васкуларни) тъкани. Наименованието „кормусни“ идва от наименованието на вегетативното тяло – кормус, състоящо се от обособени вегетативни органи корен, стъбло и лист. Двете наименования (васкуларни и кормусни) се припокриват и се отнасят до еволюционно най-развитите растения, откъдето идва и наименованието „висши растения“.Васкуларните тъкани се делят на ксилем и флоем. Ксилемът провежда вода и разтворените в нея минерални вещества от корена еднопосочно, през стъблото към листата, цветовете и плодовете. Флоемът провежда разтворените във вода органични вещества продукт на фотосинтезата в низходяща и възходяща посока (двупосочно). Кормусните органи се диференцират според основната си функция: коренът прикрепва растението в почвата и изсмуква от там вода с разтворените в нея минерали, стъблото осигурява оптимално положение за листата и ги свързва с корените, а листата извършват фотосинтеза и транспирация. Кормусът образува периодично органи за размножаване на растението. Подцарството включва папрати, плауни, хвощове, покритосеменни и голосеменни растения. Неваскуларни растения са мъховете.

Семенни растенияСеменни растения
Семенните растения (Spermatophyta) са група растения, които образуват семена. В миналото са класифицирани като отдел, но днес обикновено се приемат за надотдел. Семенните растения са най-добре приспособените кормусни растения към разнообразните и променливи условия на сухоземната среда. Тяхното полово размножаване е напълно независимо от водна среда. След оплождане на яйцеклетката в женския размножителен организъм се образува семе. В него зародишът е добре защитен и осигурен с хранителни вещества. Появата на семена е важен етап в развитието на растителния свят. То е главна причина за бързото и широко разпространение на семенните растения и за изместването на споровите растения. Семенните растения се делят на голосеменни и покритосеменни (цветни) растения: Голосеменни (Gymnospermae) Lindley, 1830 Отдел Цикасови (Cycadophyta) Charles Bessey, 1907 – субтропични и тропични растения с масивно стебло и съставни листа Отдел Гинкови (Ginkgophyta) Charles Bessey, 1907 – само един оцелял вид: Гинко (Ginkgo biloba) Отдел Иглолистни (Pinophyta) Cronquist, A.L. Takhtajan, W.M. Zimmermann & Reveal, 1996 – иглолистни дървета и храсти Отдел Гнетови (Gnetophyta) Charles Bessey, 1907 – три рода дървета и храсти Покритосеменни (Angiosperms) A. Cronquist, A. Takhtajan & W.M. Zimmermann, 1996 – цъфтящите растения Клас Едносемеделни (Liliopsida) Batsch, (1802) Клас Двусемеделни (Magnoliopsida) Brongn., 1843