Какво означава преизказен?
и [[преизказен]], преизказна и преизказна, преизказно и преизказно, мн. преизказни и преизказни, прил. Спец. В граматиката — който се отнася до преизказване. Преизказни глаголни форми. Преизказен начин.
Преизказно наклонение
Преизказното наклонение (лат. ренаратив) е глаголна форма, чрез която говорещият предава съобщение не като свидетел, а по чуждо сведение.
Българският е сред малкото езици[източник? (Поискан преди 11 дни)], които притежават преизказно наклонение. Практически всяко изречение на български език показва дали говорещият е бил свидетел на събитието, или е научил за него от другиго.[източник? (Поискан преди 11 дни)]
Преизказното наклонение се използва в разговорната реч и в художествената литература, когато е необходимо.[източник? (Поискан преди 11 дни)]Преизказното наклонение на минало време може да се използва в исторически текстове, тъй като в този случай говорещият е научил за събитията от други хора. В исторически текстове може вместо преизказно наклонение на минало време да се използва изявително наклонение на сегашно време.[източник? (Поискан преди 11 дни)] Това е т.нар. сегашно историческо време (което не е друго граматическо време, а само една от употребите на сегашното време). Сегашното време прави разказа по-ярък, тъй като създава у слушателя впечатление, че събитията се разиграват в момента на говоренето.[източник? (Поискан преди 11 дни)] От друга страна, сегашното време без лексикални маркери за време може да доведе до двусмислени формулировки, когато в един текст се съпоставят минали и настоящи ситуации.[източник? (Поискан преди 11 дни)]Преразказ се пише в преизказно наклонение или в сегашно историческо време.[източник? (Поискан преди 11 дни)]Народните приказки са в преизказно наклонение, тъй като разказвачът не е бил свидетел на описаните събития, а ги предава по думите на други хора, от които е научил приказката.[източник? (Поискан преди 11 дни)]Преизказни форми имат всички времена на изявителното наклонение, простите форми на условното наклонение и сложните форми на повелителното наклонение.