Какво означава оси?

о̀ся, о̀се, мн. о̀си, прил. Който се отнася до оса. Осе гнездо.

ОсиОси
Осите (Vespidae) са семейство жилещи насекоми. По-общото определение е: всички жилещи насекоми без пчелите и мравките. Съществуват около 5000 различни вида оси. Активността на осите, както и на всички насекоми, се увеличава с повишаване на температурата на въздуха. Осите са жилещи насекоми, хранещи се според вида си с нектар, както и с други насекоми. Съществуват 100 000 вида оси. Най-разпространеният вид оси в България е европейска жълта оса. Осите и стършелите имат гладко остро жило, лесно проникващо в кожата и лесно измъкващо се от там. За разлика от пчелите, тези насекоми могат да жилят многократно. Те правят гнезда, като дъвчат мека дървесина и примесвайки я със своята слюнка създават хартиеноподобна материя от която изграждат гнездото. Осите умират през зимата. Жива остава само осата майка, която хибернира през зимата и през пролетта започва нова колония. Поради тази причина осите нямат нужда от запаси с храна, каквато е медът за пчелите.

Оси (Италия)Оси (Италия)
О̀си (на италиански и на сардински: Ossi) е градче и община в Южна Италия, провинция Сасари, автономен регион и остров Сардиния. Разположено е на 322 m надморска височина. Населението на общината е 5974 души (към 2010 г.).

Книга на пророк Осия
Книга на пророк Осия е книга от Танаха и християнската Библия. Според традиционния ред на Библията, Осия е първата книга от 12-те книги на малките пророци. Това е последната книга от Невиим – втората основна част от еврейския Танах. В християнския Стар Завет тази част е разделена на 12 отделни книги – по една за всеки пророк. Развиваща се около падането на Северното кралство на Израел, Книгата на Осия осъжда почитането на Богове, различни от Яхве (Богът на Израел), като метафорично сравнява изоставянето на Яхве от Израел с жена, която е невярна на съпруга си. Според повествованието на книгата връзката между Осия и неговата невярна съпруга Гомер е сравнима с връзката между Яхве и неговия невярващ народ Израел. Евентуалното помирение на Осия и Гомер се третира като обнадеждаваща метафора за евентуално помирение между Яхве и Израел. Създадена около 760–720 г. пр.н. е. това е една от най-старите книги на еврейската Библия, предшестваща окончателните рецензии на пълната Тора (Петокнижието). Осия е източникът на фразата „сейте вятъра“, която преминава в обичайна употреба на английски и други езици.