Какво означава немейски?

Немейски лъв
Немейският лъв в древногръцката митология е едно от чудовищата, потомци на Тифон и Ехидна и вероятно преиначен и демонизиран образ на местен тотем, характерен за околностите на град Немея, на полуостров Пелопонес, в Древна Гърция, целящ да обясни построяването на храм на Зевс по тези места и установяването на обичая да се организират там прочутите Немейски игри. Според легендата лъвът живее в голяма пещера и има не само удивителна сила, но и кожа, твърда и яка като стомана. С неговото убийство е натоварен героят Херакъл (Херкулес), който е предаден в робство от враждебната към него богиня Хера на цар Евристей (владетел на Тиринт и Микена), с условието първо да му изпълни 10 (към които са добавени и още 2, тъй като 2 от първите не се виждат на царя задоволително осъществени и така стават общо 12) трудни, ако ли не и невъзможни за изпълняване желания (станали известни като Подвизите на Херкулес), и чак след това да бъде освободен. Тези забележителни дела отнемат на героя общо около 20 години и първото от тях е именно погубването на това същество, което е удушено от него с голи ръце, след като първо се опитва да го застреля с лъка и стрелите си и да го пребие с боздугана си (вероятно с накрайници, изработени от бронз). След това Херакъл одира кожата на животното и отначало я занася в Немея, за чиито жители то е било голяма напаст и бидейки син и почитател на Зевс, основава в селището специални култ (Зевс Немейски) и игри (Немейски игри), посветени на него. Още по-късно, задържал за себе си трофея си, като наметало, което да го предпазва подобно едновременно на дреха и на броня, героят се представя с нея пред Евристей и е изпратен на следващата си мисия - да убие Лернейската хидра. Кожата му става постоянен атрибут. Тази история е и в основата на митологичната представа за "появата" на съзвездието Лъв, създадено от Зевс в памет на нея (с което той според религиозните възгледи на елините същевременно обезсмъртява чудовището - за което може да бъде причина някаква по-благоприятна за него и представяща го в по-добра светлина, но тенденциозно зачеркната от легендите, връзка между тях).
Немейски лъв

Немейски игри
Немейските игри са общогръцки празненства, провеждани на всеки 2 години в Немейската долина в Арголида, част от полиса Клеоне. Там е разположено светилището на Зевс Немейски, в чиято чест се уреждат игрите. Днешното градче Немея е селище в Пелопонес, демов център в Ном Коринтия. До времето на Пиндар игрите се организират от жителите на Клеоне, но аргосците, чието влияние се простирало в цялата тази област на Пелопонес, ги изместват. По време на игрите се провеждат предимно състезания по бягане, юмручен бой, хвърляне на диск и копие, както и надбягване с коленсици. Музикалните състезания са по-слабо разпространени. Състезателите се делят на три групи: момчета, младежи и възрастни. Първоначално наградата в игрите е маслинов венец, но по-късно той е заменен с венец от див кервиз (растението на скръбта). Както в Олимпия, съдиите на състезанията носят името хеланодики. По време на игрите се преустановяват военните действия между гръцките племена и настъпва свещено примирие. Легенда разказва за прочутия Немейски лъв, който всявал ужас по тези земи. Той бил убит от Херакъл. Друг мит разказва, че през долината Арголида минали аргонавтите. Там те срещнали дъщерята на лемноския цар Тоант - Хипсипила. По това време тя била пленница на немейския цар Ликург, като му служела като кърмачка на детето му Офелт. Хипсипила разказала на аргонавтите своята болка. След това отишла до близкия извор, за да донесе вода на воините. През това време детето било ухапано от змия и умряло. В спомен на неговата смърт, аргонавтите основали Немейските игри.
Немейски игри

Немейска тънкотела маймуна
Немейската тънкотела маймуна (Pygathrix nemaeus) е вид бозайник от семейство Коткоподобни маймуни (Cercopithecidae). Видът е застрашен от изчезване.
Немейска тънкотела маймуна