Какво означава лимонен?
вж. [[лимо̀н]]
Лимонена киселина
Лимонената киселина (хранителна добавка E330) е слаба органична киселина с емпиричната химична формула C6H8O7. Съдържа се в цитрусовите плодове. Тя е естествен консервант и се използва също за придаване на кисел вкус на храни и напитки. В биохимията е важен посредник в цикъла на Кребс (наричан още „цикъл на лимонената киселина“) и участва в метаболизма на почти всички живи същества. Използва се и като екологичен почистващ препарат и действа като антиоксидант. Намира приложение в медицината, текстилната промишленост и фотографията.
Лимонен
Лимонѐн (или още дипентѐн, C10H16) е оптично активен безцветен течен терпен с миризма на лимон. Оттам идва и името му, тъй като се съдържа в големи количества в кората на лимона и на други цитрусови плодове, както и в етеричните масла. Широко разпространен е в природата.
Съединението има моларна маса 136,24 g/mol, плътност 0,8411 g/cm3, точка на топене -95,2 °C и точка на кипене 176 °C.
Лимоненът намира индустриално приложение в производството на смоли, разтворители, повърхностно активни вещества, растителни инсектициди, както и в козметиката.
Лимонен певач
Лимонен певач (Protonotaria citrea), наричан също певач протонотария, е вид птица от семейство Parulidae, единствен представител на род Protonotaria.
Синоними на думата: лимонен
лимонов, от лимон