Какво означава земе-?
Първа съставна част на сложни думи, означаваща който се отнася до земя, напр. земеразделяне, земетресение и др.
Земя
Земята е третата планета в Слънчевата система. Тя е най-голямата от земеподобните планети и единствената, на която според съвременните научни схващания има живот. Земята се е образувала преди около 4,54 милиарда години и скоро след това е придобила единствения си естествен спътник – Луната. От всички животински видове, които са се развили на Земята, единствено човекът (Homo sapiens) притежава разум.
Астрономическият символ на Земята е окръжност с кръст, представляващ един меридиан и екватора.
Външната обвивка на Земята се състои от няколко твърди участъка, наречени тектонски плочи. Те извършват бавни движения, които оказват забележимо влияние след милиони години.
Около 71% от повърхността на Земята е покрита от соленоводни океани, а останалото са континентите, островите, реките и езерата. Сред планетите на Слънчевата система единствено Земята притежава течна вода. Вътрешността на Земята остава активна, с тънък слой земна мантия, течно външно ядро, пораждащо магнитно поле и твърдо вътрешно ядро.
Средна земя
Средната земя е главно поле на действие в книгите на бележития британски фентъзи писател Джон Роналд Руел Толкин. В измислената „география“ от творбите му тя се намира в западните части на земята, наречена от своя страна Арда. Именно в Средната земя се развива и действието в най-известната творба на Толкин – „Властелинът на пръстените“.
Различните народности говорят на различни езици: елфите – на синдарин, телерин, куеня или нандорин; орките и тъмните същества – на мордорски; джуджетата – на хуздул.
Името „Средна земя“ е буквален превод на английското „Middle-earth“, което е осъвременена форма на староанглийското „Middangeard“. То е англицизиран изказ на старонорвежката дума „Midgard“ – Мидгард, в старонорвежката митология земята, на която живеят човешките същества.
Ракета земя-земя
Ракетите тип земя-земя са вид управляеми ракети, предназначени да унищожават наземни цели.
Те се изстрелват от залпови установки, ракетни силози, влакове, танкови установки или преносими зенитно-ракетни комплекси. Има два вида ракети земя-земя - управляеми (например BGM-71 TOW и 3М11 Фаланга) и неуправляеми (като РПГ-7).
Според предназначението си се делят на няколко групи:
балистични (летят високо в небето по балистична траектория)
тактически (с обсег, по-малък от 600 км, служат за унищожаване предимно на вражески военни обекти и войскови формирования)
стратегически
С малък обсег (от 600 до 1300 км)
Със среден обсег (от 1300 до 4800 км)
С голям обсег (от 4800 до 5500 км)
Междуконтинентални балистични ракети (МКБР) (с обсег от 5500 км или повече)
крилати (летят по ниска траектория и с обсег най-често от 2500 км)
противотанкови (най-често с обсег от около 5 км)
противокорабни (най-често с обсег от около 130 км)