Какво означава ад?
а̀дът, а̀да, мн. а̀дове, (два) а̀да, м.
1. Само ед. Според религиозните представи — мястото, където душата на грешника след смъртта му се подлага на вечни мъки; пъкъл, преизподня.
2. Прен. Място, където пребиваването е мъчително, непоносимо, пълно с ужаси.
3. Прен. Само ед. Крайно мъчително душевно състояние.
Акционерно дружество
Акционерно дружество (АД) е една от разновидностите на стопанското сдружаване. Това е предприятие, чийто капитал е образуван от вноските на съдружници, срещу които те получават акции. То се признава за търговска организация, чийто уставен капитал е разделен на определен брой акции, удостоверяващи договорните права на членовете на дружеството (акционери) по отношение на дружеството.
Членовете на дружеството (акционери) не носят отговорност за задълженията си и носят риска от загуби, свързани с дейността на дружеството, в рамките на стойността на акциите си. Акционерно дружество с един акционер се нарича еднолично акционерно дружество (ЕАД).
Ад
Адът (наричан също пъкъл, преизподня, пекло или геена огнена) в религията, фолклора и митологията представлява задгробен свят, противоположност на рая; място, където изтърпяват вечното си наказание падналите ангели и душите на грешните хора след смъртта.Според най-разпространените представи адът е огромно подземно царство, подвластно на Сатаната (Дявола), в което бушува вечен огън, а демони изтезават душите на грешниците, очакващи Страшния съд. Днешният образ на ада има сравнително късен произход, въпреки че вярата в подземно царство на мъртвите е присъща на много култури още преди появата на християнството. Според съвременното разбиране адът е вечното наказание за грешните хора.Има религии, в които адът е междинен период между различните въплъщения. Обикновено тези традиции намират ада в друго измерение или под повърхността на Земята и често включват входове в ада от земята на живите. Други дестинации включват небесата, чистилището, рая и лимбо. Други традиции, които не мислят за задгробния живот като място за наказание или награда, просто описват ада като място за живеене на мъртвите, гроба, неутрално място, разположено под повърхността на Земята (например, Шеол и Хадес).
Нур ад-Дин Зенги
Нур ад-Дин Махмуд Зенги (на арабски: نور الدين محمود زنكي) е селджукски атабег на Алепо от 1146 г. и емир на Дамаск от 1154 г. от династията Зенги. Управлява сирийската част на Велики Селджук между 1146 и 1174 г.
Синоними на думата: ад
пъкъл, мъчилище, преизподня, бездна, джендем пропаст свърталище