Какво означава Шумнатица?

Шумнатица (село)Шумнатица (село)
Шумнатица е село в Южна България. То се намира в община Кирково, област Кърджали. Село Шумнатица се намира в планински район. В рида Гюмюрджински снежник на Източни Родопи. До 1934 година селото се нарича Фъндаджик. Шумнатица е едно от най-старите села в региона и от него са произлезли няколко села. Село Шумнатица е с вековна история, една от най-старите заселени местности в областта. Известна забележителност са старите воденици. Изключително много чешми са изградени, както по централните улици и пътища, така и на всеки хълм около селото, където водите са прихванати предимно от лечебни извори. Точно в края му, клони извисява вековен чинар, чиито клони са толкова дебели, колкото стволове на обикновени дървета. Както на много откъснати места в Източните Родопи и тук до днес са се запазили къщи, градени от камък, с каменни плочи на покрива и оригинални комини. Между къщите се вие стар път, изграден от калдъръм, част от древен път, свързващ вътрешността на страната с Беломорска Тракия. Някога е било граничен район със забранен достъп, сега вече няма проблем да се организира разходка до това толкова интересно място.

Шумнатица
Шумнатица може да се отнася за: Шумнатица – село в община Кирково, област Кърджали Шумнатица – защитена местност в област Ловеч Шумнатица – планински рид в Ихтиманска Средна гора, свързващ я с Рила Шумнатица – местност в Рила (1306 m), разположена 3 km източно от Боровец Шумнатица – хижа в местността Шумнатица в Рила Шумнатица – лагерна база на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД (Министерство на образованието и науката), разположена в местността Шумнатица в Рила

Шумнатица (защитена местност)Шумнатица (защитена местност)
Шумнатица е защитена местност в България. Разположена е в землището на селата Лесидрен и Микре, област Ловеч.Разположена е на площ 27,4 ha. Обявена е на 14 октомври 1987 г. с цел опазване на с характерен ландшафт.На територията на защитената местност се забраняват: кастрене, чупене на клони, нараняване на стъблата и всякакви други дейности, които биха довели до повреждане или унищожаване на вековните дървета; убиване, улавяне и безпокоене на птиците, разваляне на гнездата и събиране на яйцата им; извеждане на сечи освен отгледни в периода от 1 септември до 1 март; всякакво строителство.