Какво означава Тар?
Тар
Тар или Тхар (на хинди: थार मरुस्थल) е пустинна и полупустинна равнина в Западна Индия (в щатите Раджастан, северната част на Гуджарат и южните части на Харяна и Пенджаб) и Югоизточен Пакистан (в провинциите Синд и югоизточната част на Пенджаб). Простира се между долината на река Инд на запад, хребета Аравали на изток, историко-географската област Пенджаб на север и брега на Арабско море на югозапад. Дължина от север на юг около 850 km, ширина до 480 km и площ около 320 000 km². Има антропогенен произход и надморската ѝ височина варира от 450 m на изток до 60 m на югозапад.
Хималайски тар
Хималайски тар (Hemitragus jemlahicus) е едър чифтокопитен високопланински бозайник от подсемейство Кози. Заедно с Нилгирийския и Арабския тар той е един от трите съвременни вида тар, и единствен съвременен представител на род Hemitragus към който причислявани и останалите два вида.
Бела Тар
Бела Тар (на унгарски: Béla Tarr) е филмов режисьор от Унгария, известен с експерименталните си и арт филми.
Неговите филми се отличават с философски теми и песимистична гледна точка относно бъдещето на човечеството. Често използва дълги непрекъснати кадри и непрофесионални актьори за да постигне силен реализъм.
Сред най-известните му филми са „Сатанинско танго“ (1994) (с времетраене повече от 7 часа), „Веркмайстерови хармонии“ (2000) и „Торинският кон“ (2011). Още преди премиерата на „Торинския кон“ Тар обявява, че това ще е последният му филм.
Филмите му често са определяни за шедьоври от филмови критици. За „Човекът от Лондон“ е номиниран за „Златна палма“ на кинофестивала в Кан.
Тар преподава във филмовата академия в Сараево.
През 2016 г. е официален гост на „София Филм Фест“.