Какво означава люляк?
мн. лю̀ляци, (два) лю̀ляка, м.
1. Само ед. Планински или градински висок храст със съцветия от ароматни сини, бели или виолетови малки цветчета.
2. Отделен храст или цъфнало клонче от този храст. Люлякът ухае в топлата вечер. Букет от люляк.
прил. [[лю̀ляков]], лю̀лякова, лю̀ляково, мн. лю̀лякови. Люляков храст.
Люляк (село)
Люляк е село в Южна България. То се намира в община Стара Загора, област Стара Загора.
Люляка
Хижа „Люляка“ се намира в местността Джурин кладенец, на десния бряг на река Крива, на 610 m н.в. в Западна Стара планина. Разположена е на границата между Софийска планина и Три уши.
До нея може да се стигне по асфалтиран път след старото шосе през селището Беледие хан (част от с. Градец, община Костинброд, 26 km от София). В непосредствена близост до хижата се намират множество пещери и интересни за катерене скали.
Хижата е построена през 1964 г. с много доброволен труд от жители на селището Беледие хан и пещерния клуб към туристическо дружество „Иван Вазов“ в София. Разполага с 24 места, в стаи с по 2, 3 или 4 легла, етажни санитарни възли и бани, туристическа столова, ресторант и бар.
През есента на 2008 г. над река Крива е построен нов мост, който дава възможност на посетителите на района край хижа „Люляка“ да достигнат до любимите си места за пикник и разходки, да ползват новоизградена беседка и възстановената детска площадка, както и да се запознаят с богатото биоразнообразие на Беледие хан.
Люляк
Люлякът (Syringa) е декоративен листопаден храст от семейство Oleaceae. Цъфти от началото на май като отделни сортове цъфтят чак до края на юли с ароматни, подобни на гроздове цветове, най-често в различни оттенъци на виолетовото, но също в бяло или в розово. Растението произхожда от Персия, но е широко разпространено из цяла Европа и Азия. Доста е издръжливо на студове, суша и болести, но все пак се развива най-добре на добре осветени терени с леки, дренирани почви. Важно правило за добър цъфтеж, е прецъфтелите клонки да се отстраняват веднага, за да не възпрепятстват цъфтежа на новите.
В България се отглежда най-често вида Syringa vulgaris.Също така люлякът е ядлив и се използва в кулинарията.