Какво означава Копринка?
КОПРЍНКА1 ж. Бот. Семейство ядивни гъби, който променят цвета или формата на шапката си. Coprinus. Изпърво се ламках със сърнели и печурки, но ми се втръснаха. Хайде, рекох, да мина на копринки, че са лъскави и ловят око. Г. Краев, АЗ, 54.
◊ Мастилена копринка. Ядивна гъба със звънчевидна шапка и височина от 5 до 11 см, която в млада възраст има сивобял до леко кафеникав цвят, потъмняващ до черно с възрастта на гъбата. Coprinus at camentaris. По наторените места, боклуците, сгуриите, оборския тор, градините, ливадите и на други места се среща в големи количества мастилената копринка. Името си носи от черния цвят, който добиват старите гъби. Ив. Димитров, ОП, 53. Порцеланова копринка. Ядивна гъба с височина от 5 до 8 см, чиято шапка отначало е яйцевидна, по-късно става цилиндрична, а застаряла е звънчевидна. Coprinus comatus.
КОПРЍНКА2 ж. Диал. Копринена буба.
— От Вл. Георгиев и др., Български етимологичен речник, 1979.
КОПРЍНКА3 ж. Диал. Нискостеблено многогодишно цвете, което цъфти от втората година на засаждането си с нежни като коприна цветове. Тука един куп трендафил. .. Таме други куп ружа, .. таме пък една лехичка само карамфил, всякакъв вид; покрай лехичката една шарена ивица от стамболско цеете, от копринка и от теменужка. Т. Влайков, Съч. I, 1941, 12.
Копринка
Копринка е село в Южна България. То се намира в община Казанлък.
Мастилена копринка
Мастилената копринка (Coprinus atramentarius) е базидиева гъба от род копринки на семейство Coprinaceae.
Отгоре гъбата е сивобяла, а центърът ѝ е покрит с дребни кафяви люспи. Плодното тяло е месесто. Гуглата е като камбанка и бавно почернява и се разпада от краищата, формирайки мастило. Споровият прашец е черен.
Към този вид гъба, всеки трябва да се отнася с особено внимание. Тя расте на гъсто скупчени групи, които отдалече приличат на купчина заоблени камъчета. Външният вид на мастилената копринка не е много привлекателен, а и тя расте по твърде неприятни места – торища, сечища, в близост до изгнили пънове и болни широколистни дървета. Гъбата е ядлива, докато е съвсем млада, но не притежава вкусови качества и е без аромат. Не се съхранява поради това че се саморазгражда. Поради тези причини гъбарите рядко берат мастилената копринка. Среща се често и обилно от пролет до есен.
Едновременната консумация с алкохол прави гъбата отровна!
Копринка (язовир)
„Копринка“ (от 14 март 1950 г. до 27 ноември 1992 г. наричан „Георги Димитров“) е язовир в централна България, разположен на горното течение на река Тунджа в област Стара Загора.
Язовирът е основното съоръжение на Хидровъзел „Копринка“, който има комплексно предназначение – напояване, промишлено водоснабдяване и електропроизводство.