Какво означава дафинов?
вж. [[дафѝна]]
Дафинов лист
Дафиновите листа са ароматичните листа на няколко вида от семейство Лаврови (Lauraceae). Дафиновите листа се използват в готварството пресни или сушени.
Средиземноморски дафинов лист
Листата на лавъра (Laurus nobilis) са подправка, често използвана за подправяне на супи, яхнии, задушени ястия, пастети и туршии в средиземноморската кухня.
Калифорнийски дафинов лист
Листът на калифорнийското лаврово дърво (Umbellularia californica), познато още като орегонска мирта, е подобен на средиземноморския, но има по-наситен вкус.
Индийски дафинов лист (наричан също теджпат(а))
Листът на дървото Cinnamomum tejpata, подобен по миризма и вкус на канела, но по-слаб. Той прилича на другите видове дафинови листа, но се различава по употребата си в готварството, защото миризмата и вкуса му са по-близки до тези на китайската канела (касия). Нарича се дафинов лист некоректно, тъй като е от едно същото семейство с лавъра, но е от друг род.
Индонезийски дафинов лист (даун салам, мантинг)
Листата на растението Syzygium polyanthum от семейство Миртови (Myrtaceae) не са добре познати на Запад и се използват почти изключително в Индонезия и Малайзия. Използват се сушени или пресни при приготвяне на месо и по-рядко – на зеленчуци. В сравнение с другите видове дафинов лист, имат доста различна миризма, която е и по-слаба. За да освободят миризмата си, трябва да се подложат на термична обработка.Съдържа голямо количество минерали: манган, калций, калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий и цинк. Стимулира храносмилателната система, защитава черния дроб и предпазва от газове.В големи дози може да доведе до повръщане, тъй като стимулира прекалено храносмилателната система.
Добромир Дафинов
Добромир Дафинов е бивш български футболист, офанзивен полузащитник. Играл е за Светкавица от 1987 до 1998 г. В „Б“ група има 98 мача и 29 гола. Рекордьор на Светкавица по участия в младежкия национален отбор — изиграл е 23 мача, в които е отбелязал 4 гола.
Лаврови
Лаврови или Дафинови (Lauraceae) е семейство покритосеменни, което включва лавъра и близкородствените му видове. Обединява 2850 известни вида в около 45 рода от цял свят. Те са двусемеделни и и се срещат главно в топли умерени и тропически региони, основно в Югоизточна Азия и Южна Америка. Много от тях са ароматни вечнозелени дървета или храсти, но някои, като Sassafras, са широколистни или включват както широколистни, така и вечнозелени дървета и храсти, особено в тропически и умерен климат. Родът Cassytha е уникален в семейство Лаврови с това, че членовете му са паразитни лози. Повечето лаврови растения са силно отровни.
Лаврови дават името си на местообитания, известни като лаврови гори, които имат много дървета, които външно приличат на Лаврови, но може да принадлежат към други семейства като Магнолиеви или Миртови. Различни видове лаврови гори се срещат на повечето континенти и големи острови.