Какво означава Африка?

АфрикаАфрика
Африка е вторият по големина и по население континент в света след Азия. Със своята площ от около 30 221 532 km² (11 млн. мили²) (включително площта на островите), тя заема 6% от повърхността и 20% от сушата на Земята, а нейните над 1,2 млрд. обитатели представляват над 15% от населението на света. Континентът е заобиколен от Средиземно море на север, Суецкия канал и Червено море по протежението на Синайския полуостров на североизток, Индийския океан на югоизток, и Атлантическия океан на запад. Континентът има 52 суверенни държави, включително остров Мадагаскар, редица други островни групи и Сахарска арабска демократична република, държава членка на Африканския съюз, чиято държавност се оспорва от Мароко. Африка, по-специално Централна и Източна Африка, е широко разглеждана сред научната общност като мястото, от където произхождат хората и човекоподобните маймуни, както е видно от откриването на най-ранните хоминиди и техните предци, както и по-късно тези, които са на около седем милиона години. Африка лежи от двете страни на екватора, което е предпоставка за обхващането на редица климатични зони. Единственият континент, който стига от северния умерен до южния умерен пояс. Меридианът Гринуич също преминава по нейната територия.

Африка (римска провинция)Африка (римска провинция)
Африка (на латински: Africa) е една от провинциите на Римската империя, като територията ѝ обхваща днешен северен Тунис и средиземноморското крайбрежие на западна Либия. Провинцията е завзета от римляните в 146 г. пр.н.е. след края на Третата пуническа война между Картаген и Рим. }

Субсахарска АфрикаСубсахарска Африка
Субсахарска Африка (нарича се още Тропическа Африка и Черна Африка, на английски: Sub-Saharan Africa) се нарича част от африканския континент, намираща се на юг от пустинята Сахара. Тази част от Африка е населена предимно с представители на негроидната раса. Този факт е бил една от причините тази част от континента да бъде наречена с вече остаряващото название Черна Африка. Разделението на Африканския континент е станало вероятно преди около 5 хил. години, когато започва засушаването на Сахара. Тя се превръща във физическа граница, практически непреодолима за културни контакти. Единствената връзка между двете части се оказала долината на река Нил. В тази част на континента възникват няколко цивилизации, изпитали силното влияние на Древен Египет. В тази част на континента желязната епоха настъпва около 1000 г. пр.н.е. Тук е възникнал рязък преход от неолита към желязната епоха, без да се преминава през бронзова епоха. Културата на желязната епоха се разпространява едновременно на запад и изток. Това способствало за усвояването на нови територии в Тропическа Африка и се превръща в една от важните причини в разпространението на народите от групата банту. Те силно притискат териториално всички останали групи от негроидната раса в тази част на континента. Съгласно съвременното политическо деление на Африка, южно от Сахара в Субсахарска Африка се включват 48 страни: