Какво означава Алма?
АЛМА̀ ж. Диал. Вид украса на женска дреха. Така щото тая кръвожадна сган имаше в същото време и комически вид, тя приличаше на едно шествие на карнавал, в азиатски вкус. Мнозина бяха се облекли в богати женски кожуси със скъпи рисове и алми. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 190.
— От тур. elma.
Лорънс Алма-Тадема
Лорънс Алма-Тадема (на английски: Lawrence Alma-Tadema) е британски художник от фризийски произход, популярен през Викторианската епоха със своите сцени от ежедневния живот през Античността.
Алма-матер
Алма-матер (на латински: alma mater, буквално: „майка-хранителка“) е термин, използван в Древен Рим за наричане на богините-майки, по-специално Кибела и Церера, а в средновековното християнство – на Дева Мария.
Днес, по традиция идваща от средновековието, понятието се използва за ласкателно или шеговито наименование, с което студентите наричат университетите си. Право да наричат един университет „Алма-матер“ имат само неговите възпитаници, за които той е „майка-хранителка“.
В България понятието традиционно се използва и като съществително собствено име по отношение на най-старото висше учебно заведение в страната, СУ „Св. Климент Охридски“, включително от възпитаници на други университети.
Алма
Алма (египетски арабски: عالمة ʕálma) е име на класа куртизанки или артистки в Египет, жени образовани да пеят и рецитират класическа поезия и да дискутират остроумно. Те са образовани момичета от добро социално положение, обучени в танците, песните и поезията, присъстващи на фестивали и забавления и наемани като опечалени при погребения.
През XIX век, алма започва да се използва като синоним на гауази, еротични танцьорки от етността Доми, чиито изпълнения са били забранени в Египет през 1834 г., от Мохамед Али паша. В резултат на забраната, гауази танцьорките са били принудени да се преструват, са всъщност ауалим. Терминът става синоним на бели денс в европейския ориентализъм от XIX век.